Saturday, June 25Informacje, które mają znaczenie.
Shadow

Terapia chelatacyjna. Informacje ogólne. Czym jest chelatacja?

Chelatacja EDTA jest procesem chemicznym, w którym syntetyczny roztwór EDTA (kwas etylenodiaminotetraoctowy) jest wstrzykiwany do krwiobiegu w celu usunięcia metali ciężkich/minerałów z organizmu. Słowo “chelatacja” oznacza “chwytać” lub “wiązać”. Kiedy roztwór EDTA jest wstrzykiwany do żyły, “wiąże” on metale ciężkie i minerały (takie jak ołów, rtęć, miedź, żelazo, arsen, aluminium i wapń) i usuwa je z organizmu. Terapia chelatowa jest doskonałym sposobem leczenia zatrucia ołowiem. Korzyści płynące z leczenia innych schorzeń za pomocą terapii chelatowej są kontrowersyjne i nieudowodnione.

W jakim celu stosuje się terapię chelatową EDTA?

Terapia chelatowa jest bardzo skuteczną metodą leczenia zatrucia metalami ciężkimi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła terapię chelatową w leczeniu zatrucia ołowiem. Roztwór EDTA “wiąże” szkodliwy metal i oba są usuwane z organizmu przez nerki. Niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia stosują terapię chelatową w leczeniu miażdżycy i choroby wieńcowej serca, chociaż nie ma wystarczających dowodów naukowych na skuteczność tego leczenia. Niektórzy badacze twierzą, że EDTA “wiąże” blaszki miażdżycowe w tętnicach (część blaszki, która blokuje przepływ krwi do serca), a następnie EDTA “oczyszcza” złogi wapnia z tętnic, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca. Wyniki badań na ten temat są bardzo kontrowersyjne.

Niektórzy eksperci uważają, że EDTA może działać jako przeciwutleniacz, który usuwa metale połączone z cholesterolem LDL (low-density lipoprotein), który może uszkodzić tętnice. Teoria głosi, że poprzez usuwanie metali, które swobodnie przemieszczają się w naczyniach krwionośnych, spowalniane są choroby takie jak miażdżyca. Ta teoria nie ma jednak żadnych dowodów.

Wielu pacjentów zgłasza zmniejszenie bólu związanego z przewlekłymi stanami zapalnymi, takimi jak zapalenie stawów, toczeń, twardzina, po zastosowaniu terapii chelatującej. Istnieje teoria, że terapia chelatowa działa jak antyoksydant, który chroni nasze naczynia krwionośne i organizm przed stanami zapalnymi. Ponownie, ta teoria nie ma żadnego dowodu.

Czy terapia chelatowa EDTA jest bezpieczna?

Zabieg ten jest bezwzględnie przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u osób z niewydolnością nerek lub serca. Ponadto, najnowsza technologia jest stosowana w przypadku dzieci, które miały kontakt z ołowiem, a poziom ołowiu we krwi jest wyższy niż 45 mg/dl.

Przed laty w ramach terapii chelatowej wstrzykiwano do organizmu bardzo duże ilości roztworu, co prowadziło do uszkodzenia nerek, nieregularnego bicia serca i innych poważnych chorób. Nawet podczas leczenia małymi dawkami leku mogą wystąpić negatywne skutki dla organizmu – takie jak wysokie ciśnienie krwi, bóle głowy, wysypka, niski poziom cukru we krwi i zakrzepowe zapalenie żył. Istnieje przecież szansa, że wraz z metalami ciężkimi EDTA usunie z organizmu ważne dla życia minerały. Zazwyczaj do roztworu EDTA dodaje się witaminy i minerały, aby utrzymać organizm w optymalnym zdrowiu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Może Ci się również sposobać: