Saturday, June 25Informacje, które mają znaczenie.
Shadow

Termoizolacja dachu płytami poliuretanowymi

Badania przeprowadzane za pomocą kamer termowizyjnych pokazują, że przez nieocieplony dach może uciekać nawet 30% ciepła. Najprostszym sposobem na ograniczenie strat i obniżenie kosztów ogrzewania jest wykonanie termoizolacji pokrycia dachowego. Do tego celu wykorzystuje się różne materiały. W ostatnim czasie chętnie wybierane są płyty poliuretanowe.

Czym są płyty poliuretanowe PIR i PIR

Płyta poliuretanowa to nowoczesny materiał termoizolacyjny wykorzystywany do ocieplania ścian zewnętrznych budynków, a także dachów. Tego rodzaju produkt zbudowany jest z poliuretanowego rdzenia oraz zewnętrznej okładziny. Do wytworzenia rdzenia używa się pianki PIR lub PUR. Oba materiały charakteryzują się podobnym współczynnikiem przenikania ciepła. Lepsze właściwości ogniowe sprawiają, że częściej wybierane przez klientów są płyty na bazie pianki PIR. Zewnętrzne okładziny mogą być wykonywane ze stali nierdzewnej lub aluminium. W sprzedaży dostępne są także produkty pokryte laminatami. Do izolacji dachów płaskich z blachy trapezowej doskonale nadają się płyty z twardej pinki PIR pokryte wielowarstwowym laminatem odpornym na przenikanie gazów, który zawiera w swym składzie cząsteczki aluminium. W zależności od potrzeb możliwe jest zastosowanie płyt o grubości od 30 mm do 150 mm o frezowanych bądź płaskich krawędziach.

Dlatego warto ocieplać dach płytami poliuretanowymi

Wielu inwestorów zastanawia się, dlaczego warto sięgnąć po tego rodzaju materiały termoizolacyjne. Okazuje się, że jest to związane z wyjątkowymi właściwościami tego materiału. Płyty z pianki poliuretanowej pod dach charakteryzują się nawet dwukrotnie lepszymi parametrami termoizolacyjnymi od tradycyjnie stosowanych produktów. Niższy współczynnik przewodzenia ciepła pozwala na układanie cieńszej warstwy izolacji, co jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania ocieplenia w modernizowanych budynkach. Możliwość ułożenia izolacji termicznej na krokwiach, a nie pomiędzy nimi, daje również możliwość wyeksponowania belek konstrukcyjnych dachu. Dzięki temu można zaoszczędzić cenną przestrzeń na poddaszu i wyeksponować jego efektowny wygląd. Zastosowanie ocieplenia z pianki poliuretanowej pozwala uniknąć występowania mostków termicznych, czyli punktów, przez które ucieka ciepło. W ten sposób powstaje powierzchnia o jednolitym współczynniku przenikania ciepła. Istotną zaletą dachowych płyt poliuretanowych jest także ich niewielki ciężar. To sprawia, że ocieplenie nawet dużej powierzchni występującej m.in. w halach przemysłowych nie obciąża znacząco konstrukcji nośnej budowli.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Może Ci się również sposobać: