Thursday, May 19Informacje, które mają znaczenie.
Shadow

Twój laptop się przegrzewa? Oto jak temu zaradzić.

Grzejący się laptop

Jeśli zauważysz, że Twój laptop ma tendencję do znacznego nagrzewania nie powinieneś tego bagatelizować. Utrzymanie temperatury urządzenia w zalecanych ryzach jest kluczową częścią jego właściwej eksploatacji i najtańszym sposobem na skuteczne poprawienie jego wydajności. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym schłodzisz swój komputer.

Czyszczenie wentylatorów i osprzętu chłodzącego

To działanie jest najskuteczniejszą metodą eliminującą przegrzewanie się laptopa i powinno być stosowane przynajmniej raz w roku lub kiedy zauważymy pierwsze oznaki nadmiernego zanieczyszczenia kurzem, które spowalnia i nagrzewa komputer. W otworach wentylacyjnych i na samym wentylatorze znajduje się dużo kurzu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą blokować prawidłowy powietrza. Możemy oddać nasz sprzęt do serwisu (ceny usługi wyczyszczenie laptopa nie są stosunkowo wysokie) lub rozebrać laptopa i własnoręcznie zadbać o jego stan.

Samodzielna konserwacja laptopa w domu nie jest trudnym zadaniem, nawet jeśli nie posiadamy dużej wiedzy technicznej. W rzeczywistości, często najtrudniejszym zadaniem jest ściągnięcie obudowy. W internecie można znaleźć wiele filmów instruktażowych jak wyczyścić układ chłodzenia w danym modelu laptopa. Jedyne czego potrzebujemy to śrubokrętów o odpowiednich rozmiarach, pasty termoprzewodzącej i alkoholu do elektroniki, czy innego, podobnego preparatu. Wykonanie całego zadania zajmie nam maksymalnie pół godziny i znacznie poprawi stan naszego komputera.

Nie blokuj otworów wentylacyjnych

Wewnątrz każdego laptopa znajdują się wentylatory, które intensywnie pracują, aby zapewnić mu właściwe chłodzenie. Często gdy korzystamy z tego urządzenia kładziemy go na kolanach, kocu lub kołdrze, co blokuje otwory wentylacyjne uniemożliwiając poprawny przepływ powietrza. Wynikiem tego jest wysoka temperatura pracy komputera.

Użyj podkładki chłodzącej pod laptopa

Możesz zakupić podkładkę chłodzącą, która zasadniczo działa jak swego rodzaju zewnętrzny wentylator. Ich cena nie jest wysoka i można podłączyć je bezpośrednio do laptopa za pomocą USB. Należy jednak wiedzieć, że podkładki chłodzące nie wyeliminują problemu całkowicie, jeśli jego przyczyną są wewnętrzne zanieczyszczenia.

Unikaj zasobożernych programów

Uruchamianie aplikacji, które zmuszają laptop do dużego wysiłku można porównać do sytuacji, gdy maratończykowi każemy przebiec kilka kilometrów sprintem. Wysilone komponenty komputera będą zmuszone do dużo cięższej pracy, co będzie powodować generowanie wyższych temperatur. Jeśli nie chcemy rezygnować z danych programów, jedynym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być wymiana poszczególnych elementów urządzenia na bardziej wydajne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Może Ci się również sposobać: