Thursday, May 19Informacje, które mają znaczenie.
Shadow

Unijny certyfkat COVID w aplikacji

Covid

Od kiedy pandemia Covid-19 zalała świat, odmieniło się życie nas wszystkich. Choć jedni z nas znieśli to lepiej, a inni gorzej, to wszyscy czekamy na powrót do normalności. Jednak zanim to nastąpi, może minąć jeszcze sporo czasu. Wirus cały czas mutuje i nie mamy wpływu na to, jak sytuacja się dalej rozwinie. Możemy jednak choć trochę wpłynąć na zatrzymanie wzrastającej liczby zachorowań, a mianowicie powinniśmy się zaszczepić. Przyjęcie szczepionki nie tylko zmniejsza ryzyko, tego, że zachorujemy, ale także znacznie ułatwi nam życie.

Jakie przywileje mają zaszczepieni?

Choć od początku mówiono nam, że szczepionka jest dobrowolna, to bez niej zbyt wiele dziś nie zdziałamy. Przede wszystkim bez przyjęcia szczepionki mamy utrudniony dostęp do urzędów czy przychodni. Będziemy też mieli ograniczony dostęp do imprez kulturalnych jak koncerty czy festiwale. Ponadto przyjęcie szczepionki bardzo istotne znaczenie ma dla tych z nas, którzy często podróżują za granicę w formie zarobkowej bądź rekreacyjnej. Do wielu krajów europejskich wjazd możliwy, tylko wtedy kiedy jesteśmy zaczepieni, albo posiadamy aktualny, negatywny test na Covid-19. Moglibyśmy powiedzieć, że przecież wykonanie testu to nic takiego. Być może tak, ale za to cena testu nie jest niska. Przekraczając kilkukrotnie granice, możemy się nieźle wykosztować.

Skąd wiadomo, że jesteśmy zaszczepieni?

Każdy lekarz ma dostęp do naszej historii medycznej, w tym szczepienia na Covid-19. Ponadto po przyjęciu wszystkich dawek szczepionki na internetowym koncie pacjenta pojawia się certyfikat, który możemy pobrać i wydrukować. Niektóre przychodnie wydają dokument, zaraz po przyjęciu przez nas ostatniej dawki szczepienia. Ponadto unijny certyfikat Covid-19 możemy znaleźć w aplikacji mobilnej mObywatel.

Aplikacja mObywatel co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jest to publiczna aplikacja mobilna, dzięki której możemy załatwić wiele spraw. Dzięki niej możemy zrealizować receptę, bez podawania numeru PESEL, czy sprawdzić ile posiadamy punktów karnych. W aplikacji również znajdziemy informację odnośnie do tego, czy jesteśmy zaszczepieni.

Aplikację możemy pobrać za darmo w sklepie Google Play. Jest ona kompatybilna z większością systemów operacyjnych naszych telefonów.

Jak działa unijny certyfikat Covid?

Jest to dokument w formie elektronicznej, dzięki któremu na terenie całej Unii Europejskiej możemy się swobodnie przemieszczać. Po zalogowaniu się do aplikacji mObywatel mamy dostęp do naszych danych, w tym także do certyfikatu szczepienia. Mamy również możliwość zmiany języka dokumentu na angielski. Podczas kontroli granicznej bądź w innym przypadku, gdy będziemy musieli udowodnić, że jesteśmy zaszczepieni, ta aplikacja będzie dla nas niezastąpiona. Wystarczy, że pokażemy w telefonie certyfikat, który na dodatek zawiera nasze zdjęcie (identyczne z tym w dowodzie). Certyfikat możemy okazywać również wtedy, kiedy nie mamy połączenia z internetem. Wszystkie dane dostępne w aplikacji są bezpieczne, szyfrowane i chronione hasłem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Może Ci się również sposobać: